NADZIEJA BLIŻEJ SPORTU W LASKACH POD WARSZAWĄ

NADZIEJA BLIŻEJ SPORTU W LASKACH POD WARSZAWĄ

Ośmioosobowa reprezentacja Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Krakowie i jednocześnie reprezentacja naszego Stowarzyszenia Nadzieja uczestniczyła w zjeździe w trzydniowym w Laskach koło Warszawy w ramach projektu Bliżej Sportu. Na zjazd wyruszył zespół pod opieką Pani Lucyny Zaleskiej i Pana Piotra Stefańskiego, a w skład zespołu wchodzą Ala Jarek, Emilka Zelek, Adam Nawój,  Eryk Madej, Jakub Paluch, Jakub Pendrak, Kamil Kowałówka i Kamil Szymański.

Pierwszy dzień wyjazdu – piątek 7 czerwca 2019 roku: ruszamy pociągiem Express InterCity Pendolino do Warszawy. Dla większości naszej grupy jest to pierwsza przygoda związana z jazdą szybkim pociągiem Pendolino. Podróż dostarcza wszystkim dużo niezapomnianych wrażeń. W Warszawie po wyjściu z dworca Druh Piotr robi zdjęcia na tle Pałacu Kultury i Nauki. Kolejną niespodzianką jest dla wszystkich przejazd metrem. Dojeżdżamy do ostatniej stacji Młociny i autobusem 210 docieramy do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Po kolacji idziemy na teren Kampinowskiego Parku Narodowego by poznać trasę jutrzejszych biegów przełajowych. Towarzyszy nam zapach lasu, szum wiatru, spokój i cisza oraz niestety komary.

Drugi dzień wyjazdu – sobota 8 czerwca 2019 roku: piękna pogoda, słońce i błękitne niebo to obraz drugiego dnia pobytu w Laskach koło Warszawy. Bezpośrednio po śniadaniu ruszamy zarejestrować się w Charytatywnym Biegu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach o IV Memoriał im. Zofii Morawskiej. Po rejestracji idziemy na spacer po terenie Ośrodka w Laskach – stajemy na starcie, zwiedzamy kaplicę i robimy dużo pamiątkowych zdjęć. Na starcie biegów przełajowych staje około 500 zawodników. Nasze ekipa ma wykonać tylko jedno okrążenie czyli dystans 3800 m. Biegną wszyscy. Zmęczeni i spragnieni wszyscy docieramy do mety. Każdy otrzymuje pamiątkowy medal i zostajemy zaproszeni do udziału w pikniku. Strogonow, soki, lody, ciasta, popcorn i bardzo miła atmosfera. Wśród sióstr ze Zgromadzenia w Laskach spotykamy naszą dawną uczennicę Wiktorię. Po obiedzie odpoczynek i nabieranie sił przed wieczorną niespodzianką. Po kolacji jedziemy autokarem do Warszawy na Stare Miasto. Idziemy na Plac Zamkowy, spacerujemy po Starówce, podchodzimy pod Syrenkę na Rynku, podziwiamy Barbakan, chwila zadumy pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego i Małym Powstańcem. Na koniec siadamy do ciastka lodowego w restauracji na Placu Zamkowym. Jesteśmy bardzo zmęczeni i bardzo szczęśliwi.

 

 

Trzeci dzień wyjazdu – niedziela 9 czerwca 2019 roku: po smacznym śniadaniu uczestniczymy w szkoleniu sportowym. Następnie idziemy do kaplicy na mszę świętą. Po mszy chwila refleksji na cmentarzu w Laskach. Odwiedzamy grób Pana Włodzimierza Dolańskiego – Patrona naszego Ośrodka w Krakowie. Idziemy na grób Matki Elżbiety Róży Czackiej założycielki szkoły dla niewidomych w Laskach i grób Pana Tadeusza Mazowieckiego pierwszego Premiera III Rzeczypospolitej Polskiej. Czytamy na tablicach na grobach nazwiska sióstr zakonnych i wielkich polaków na tablicach na grobach. To jest piękna lekcja historii. Dużą niespodzianką są dla nas odwiedziny Kacpra Kotlarza absolwenta naszego Ośrodka. Po obiedzie ruszamy w drogę powrotną do Warszawy, a następnie do Krakowa. To był bardzo dobry i ciekawy wyjazd.

 

Składamy bardzo serdeczne podziękowanie Zarządowi Związku Kultury Fizycznej Olimp za realizację zjazdu w ramach Projektu Bliżej Sportu 2019.

Dziękujemy Panu Józefowi Plichcie i Tadeuszowi Koc za organizację zjazdu w Ośrodku w Laskach pod Warszawą.

Dziękujemy Siostrze Dominice i Paniom z kuchni za bardzo dobre i smaczne posiłki.

 

Tekst i zdjęcia Piotr Stefański.

Dodaj Odpowiedź

Twój email nie będzie widoczny.