NAUKA I ZABAWA – DŹWIĘKI CZĘŚĆ XXIII

NAUKA I ZABAWA – DŹWIĘKI CZĘŚĆ XXIII

Prezentujemy kolejny materiał dźwiękowy na zajęcia z tyfloakustyki otrzymany dzięki uprzejmości Pana Marka Jakubowskiego tyflopedagoga w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach k. Poznania. Dziękujemy!

Treść wiadomości:

Dobrego dnia wszystkim uczestniczącym w trzecim, majowym etapie naszych spotkań w świecie dźwięków!

W kalendarzu CZWARTEK 05.05.2020. Od poniedziałku nasze przesyłki z materiałem tyfloakustycznym różnią się od dotychczasowych. Przeszliśmy do trudniejszego etapu nauki, ale i zabawy. Od teraz możecie nie tylko odsłuchiwać i rozpoznawać poszczególne nagrania, ale także sprawdzać, kontrolować i oceniać się !

W każdej z moich przesyłek są zawsze spakowane dwie kategorie materiału: PIERWSZA kategoria jest taka jak dotychczas – zestaw dźwięków z reguły prostych pokazujących nam nieskomplikowane zdarzenia z rzeczywistości. Ilustrujące to, co się dzieje bliżej, dalej a nieraz bardzo daleko od nas.

DRUGA kategoria zawiera materiał dotyczący konkretnej sceny czy sytuacji ale przedstawiony zawsze w trzech formatach. Pierwszym formatem jest plik MP3 z danej sceny. Drugim jest scena filmowa z której ten dźwięk pochodzi. Trzeci format to opis sceny w pliku tekstowym. Pracujemy zawsze odsłuchując najpierw plik dźwiękowy i starając się rozpoznać jak najdokładniej, co się dzieje w danym zdarzeniu. Plik odsłuchujemy zawsze kilkakrotnie korzystając ze słuchawek. Kiedy uznamy już, iż wiemy wszystko co się dzieje w danej scenie, odtwarzamy plik filmowy, który dźwiękowo jest tożsamy z wysłuchanym plikiem mp3 i sprawdzamy poprawność naszego rozpoznania. W przypadku osób niewidzących, które nie mogą sprawdzić poprawności swoich odpowiedzi korzystając z filmu konieczne jest przeczytanie pliku doc. dokładnie opisującego scenę.

W każdej z moich przesyłek są dwa linki do pobrania codziennej porcji materiału z kategorii I i II. Tak też się zawsze nazywają KATEGORIA I i KATEGORIA II. Kategoria II naszych nagrań zawiera materiał duży objętościowo ze względu na filmy. Zwracam uwagę, że w związku z tym czas pobierania może być dłuższy niż zawsze. Pamiętajmy także o tym, żeby pobrać materiał w ciągu sześciu dni od daty otrzymania – potem linki wygasną!

Dziś w KATEGORII I możemy posłuchać nagrań dźwięków związanych z przygotowaniem kartofli – obieranie, skrobania, cięcie…. Codzienność, ale ciekawa !!!!

https://we.tl/t-IbXwd42qfZ

W KATEGORII II materiał trudny materiał związany z dźwiękami złożonymi podczas ruchu ulicznego, w podziemnym przejściu oraz miejskim parku.

https://we.tl/t-LfGbfT5g9y 

#opisujemy: w załączniku plik graficzny przedstawiający logotypy Pracowni Tyfloakustycznej oraz Ośrodka dla Niewidomych w Owińskach i napis: Tyfloakustyczne materiały dydaktyczne 07.05.2020 – CZWARTEK oraz poniżej – poziom trzeci. Tłem obrazka jest nieostra fotografia kobiety idącej z białą laską po wyłożonej brukowa kostką ulicy pomiędzy krawężnikiem a torami tramwajowymi.

Marek Jakubowski

 

KATEGORIA I – W KUCHNI PRZY ZIEMNIAKACH:

 • gotowanie ziemniaków w wodzie:
 • gniecenie ziemniaka na puree:
 • krojenie ziemniaka na desce:
 • obieranie ziemniaka skrobaczką:
 • przecinanie ziemniaka nożem:
 • przełamywanie surowego ziemniaka:

 

KATEGORIA II – DŹWIĘKI ZŁOŻONE:

 • zwiedzamy park miejski:
 • w przejściu podziemnym:
 • parking, samochód osobowy odjazd:
 • samochód osobowy po prawej:
 • samochód osobowy, motocykl, samolot:

 

Życzę miłej nauki i dobrej zabawy!

Piotr Stefański

Dodaj Odpowiedź

Twój email nie będzie widoczny.